Dlaczego różnica w cenie mebli jest tak duża?
Wszyscy doświadczyliśmy tego w takim czy innym czasie. Idziesz szukać nowej sofy lub nowego stołu do jadalni. W pewnym momencie znajdujesz mebel, który Ci się podoba. Następnie patrzysz na metkę z ceną i jesteś zszokowany ceną produktu. Może się też zdarzyć sytuacja odwrotna, kiedy natrafimy na pięknie wyglądający stół, który jest znacznie tańszy niż byśmy się spodziewali. Skąd się biorą te różnice w cenach i co mówią np. o jakości produktu?
Cena przedmiotu, a już na pewno cena mebli i podobnych dóbr konsumpcyjnych, składa się właściwie zawsze z tych samych składników. Nie ma znaczenia czy produkt jest drogi czy tani, cena jest zawsze kombinacją kilku czynników. Główne czynniki, które decydują o koszcie np. stołu, to: Koszty materiałów, koszty projektu, koszty pracy i koszty transportu. Oczywiście, są też inne rzeczy, które odgrywają rolę, ale w ten sposób można z grubsza wyprowadzić cenę produktu.
Jeśli natkniesz się na produkt w dużym sklepie meblowym lub znanej dzielnicy z wyposażeniem wnętrz, istnieje duża szansa, że mebel, który masz na myśli, może znaleźć się w kilku domach. Zaletą takich mebli jest to, że są one produkowane w dużych ilościach. W ten sposób wszystkie wyszczególnione powyżej koszty są dzielone na większą liczbę produktów. Na przykład zaprojektowanie kompletu sofy, dla bardzo unikalnego obiektu designerskiego, zajmie prawdopodobnie więcej czasu niż w przypadku zwykłej sofy. Nakład unikalnego zestawu sofy może wynosić zaledwie kilkadziesiąt sztuk. Oznacza to, że projektant będzie musiał być opłacony z wpływów z kilkudziesięciu sztuk. Ten składnik jest oczywiście wyższy niż w przypadku, gdy zestaw sofowy jest sprzedawany tysiące razy.
Można pójść o krok dalej i wybrać mebel wykonany na zamówienie. Dzięki temu możliwości są niesamowicie elastyczne. Prawdopodobnie każde życzenie jest dla twórcy negocjowalne. Oczywiście koszty z tym związane są zazwyczaj bardzo różne od tych, które dotyczą mebla w sklepie. Prace na zamówienie są po prostu bardzo drogie, więc rozsądnie jest wziąć to pod uwagę wcześniej. Jeśli rzeczywiście zdecydujesz się na meble na zamówienie, mądrze jest z góry jasno ustalić cenę. Dzięki temu nie będziesz narażony na niespodzianki, jeśli produkt okaże się znacznie droższy niż ustalono.
Materiały takie jak stal i drewno są niezwykle wrażliwe na wahania cen. Dzieje się tak dlatego, że surowce te są bardzo popularne w różnych branżach, a ich podaż nie zawsze jest stabilna. Dlatego na przykład drewniany stół ze stalowymi nogami będzie z czasem bardzo różnił się ceną. Jeśli drewno tanieje na światowym rynku, to automatycznie stoły drewniane znów staną się tańsze. Jeśli drewna jest mało, więcej musi zapłacić producent, a niedobór rośnie, co również prowadzi do wyższej ceny sprzedaży. Uwzględnienie tego przy zakupie mebli może wydawać się skomplikowane, ale warto zwrócić na to uwagę, gdy wydajemy dużo pieniędzy.
Kolejnym dużym czynnikiem wpływającym na cenę jest sklep, w którym go kupujesz. Można sobie wyobrazić, że duży sklep, zatrudniający wielu pracowników i doradców, to także wiele kosztów związanych z jego funkcjonowaniem. Często wynika to z tego, że przedmioty sprzedawane są drożej niż np. w internecie. Z drugiej strony jest pewna obsługa i masz gdzie się zwrócić, jeśli masz problemy np. z dostawą. Bardzo łatwo jest porównać ceny w sieci, ale nie można najpierw zobaczyć artykułu w realu. Ponadto czasami trudniej jest skontaktować się ze sprzedającym w razie problemów.
Jeśli poświęcisz czas na znalezienie dobrej oferty, fizyczny sklep lub centrum wyposażenia wnętrz może być bardzo interesujący. Produkty takie jak stoły, krzesła i sofy zajmują dużo miejsca na hali produkcyjnej. Jeśli zbyt długo pozostają niesprzedane, ważne jest, aby sklep wykorzystał tę przestrzeń na produkt, który rzeczywiście dobrze się sprzedaje. Produkt będzie wtedy prawdopodobnie wyprzedany, a czasem nawet można wynegocjować niższą cenę niż ta podana na metce cenowej. W internecie masz mniej tego efektu, bo powierzchnie w magazynach są tańsze.
Jak widać, cena produktu jest kombinacją wielu różnych rzeczy. W żadnym wypadku nie jest tak, że zawsze tania sofa jest gorszej jakości niż bardzo droga. Często jednak zdarza się, że jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, mądrze jest przynajmniej zrobić wcześniej jakieś badania. Na przykład, przeczytaj opinie innych konsumentów, którzy już zrobili interesy z daną firmą. Na coraz większej ilości stron można również przeczytać recenzje produktów, a konkretnie o danym stole do jadalni czy sofie, którą mamy na myśli. Dzięki temu można przynajmniej wcześniej przeczytać, czy inni klienci są zadowoleni z zakupu.